- Szczegóły
Jak uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem?
Rozwód jest trudnym przeżyciem nie tylko dla dwojga niegdyś kochających się ludzi, ale przede wszystkim dla ich dzieci. I choć rozstanie rodziców nie powinno wpłynąć na ich życie, nie da się ukryć, że rozpad małżeństwa zwykle oznacza zmiany. Te wynikają z ustaleń dotyczących sprawowania opieki nad małoletnimi. I o ile rodzice znajdą w tej sprawie porozumienie, o tyle sąd zatwierdza ich warunki. Jeżeli jednak nie dojdą do konsensusu, to sąd decyduje o tym, jak będzie wyglądało wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jak można wówczas uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem?
Prawo do opieki nad dzieckiem – co robić, by je uzyskać?
O powierzenie władzy rodzicielskiej najlepiej zawnioskować już w treści pozwu o rozwód. Przygotowanie takiego dokumentu w Nysie oferuje kancelaria adwokacka Omega-Lex. Sąd decyduje o powierzeniu władzy rodzicielskiej również w sytuacjach niezwiązanych z rozpadem małżeństwa. Każdy, kto chce uzyskać prawo do opieki nad małoletnim, musi wystąpić do właściwego sądu rejonowego ze stosownym wnioskiem. Wówczas to sędzia na podstawie zebranych dowodów i wywiadów zadecyduje o tym, kto taką opiekę będzie mógł ostatecznie sprawować.
Co jest brane pod uwagę przy przyznawaniu prawa do opieki nad dzieckiem?
W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka sąd powierzy opiekę nad małoletnim stronie, która w jego opinii zapewni mu lepsze warunki do życia. Przy przyznawaniu prawa do opieki sąd zawsze kieruje się tzw. dobrem dziecka. Oznacza to, że poddaje ocenie warunki, jakie są w stanie zapewnić dziecku rodzice, i wybiera te, które zagwarantują mu lepszy byt i zwiększą możliwości rozwoju fizycznego, duchownego i intelektualnego. Oprócz tego sąd bierze też pod uwagę relacje dziecka z rodzicami, określając szczególnie przywiązanie nieletniego do stron.